Kategori | Diyet

Bir türlü kilo veremiyorum diyorsanız…

Kuş kadar yiyorsunuz ama tartının ibresi oynamamakta direniyor. Tekrar yemeklere saldırmaya başlamadan önce düşünün: Gerçekten de o kadar az mı yiyorsunuz?

Hayatın en tatlı zevklerinden birinden, yemek yemekten, kendinizi mahrum ettiniz, sevdiğiniz yağlıları, kızartmaları, tatlıları, meyve ve sebzeyle değiştirip, diyet ürünler kullanmaya, daha az kırmızı et yemeye başladınız. Ama olmuyor, olmuyor işte! Tartınının ibresi sanki olduğu yere kenetlenmiş, bir türlü kıpırdamıyor. Peki ama neden?

Olası ilk neden: Ondan azıcık, bundan birazcık derken belki de niyetlendiğinizden ve farkına vardığınızdan fazlasını yiyorsunuz. Yani porsiyon sınırlarını aşmış olabilirsiniz.

“Her şeyden az miktarda yiyorsam, ne fark eder ki?” demeden önce isterseniz daha somut verilerle duruma bir göz atalım:

Mesela aslında;

 • Kahvaltı için 1,5 fincan diyet süt içmeyi planlarken, eliniz kaydı ve 1,5 yerine 2 bardak sü koyup içtiniz. – Fazladan 40 kalori
 • Ya yemeği düşündüğünüz küçük 85 gr’lık ekmek yerine çok da büyük görünmeyen 140 gr’lıktan yerseniz – Fazladan 150 kalori
 • Salatanızın yanında 6 tane buğdaydan yapılmış kraker yerine 9 yediniz. – Fazladan 150 kalori
 • 1 çay kaşığı yerine 2 çay kaşığı zeytinyağı – Fazladan 40 kalori
 • Öğle yemeğinde yediğiniz salatanız üzerine koyduğunuz 85 gr’lık tavuk etini, yanlışlıkla 115 gr olarak koydunuz. – Fazladan 43 kalori
 • Pişirdiğiniz ızgara, fırında ya da haşlanmış somon balığında 85 gr yerine 140 gr yediniz. – Fazladan 100 kalori
 • 1 fincan pirinç yerine 1,25 pirinç kullandınız. – Fazladan 54 kalori

Belki de kafanızda ufak bir hesaplama yaptınız ama yapmadıysanız biz söyleyelim: Bu ufak görünen farklılıklar, günlük diyetinizde fazladan bir 500 kalori anlamına geliyor. 500 kalori kilo verme düzeninizde farklılık yaratmayacak gibi görünüyorsa, olaya bir de şu perpektiften yaklaşalım:

Yarım kilo verebilmeniz için 3500 kalori açığınız olması gerekir. Eğer her gün 500 kalori daha az alırsanız, bir haftada yarım kilo vermeniz mümkün demektir. Buna egzersizi de ekleyecek olursanız, bu rakam artabilir. Bu nedenle porsiyonlarınızı tekrar gözden geçirmek başarıya ulaşmanızda etkili olacaktır.

Peki sonsuza kadar yediklerinizi tartıp ölçmeniz anlamına mi gerekiyor? Doğrusunu isterseniz, bu size bağlı. Ama iş, bu beslenme sistemini alışkanlığa dönüştürmekte. Başlangıçta her şeyi ölçüp, posiyonlarınızı bu ölçümlere göre şekillendirirken, zaman içerisinde daha az yediğinizi göreceksiniz. Bir süre sonra ölçümlerinizi azaltabilir duruma geleceksiniz. Ve eğer ihtiyacınız olursa, ölçme kaplarınızı ve mutfak tartılarınızı tekrar ortaya çıkarabilirsiniz.

kilo vermek

Miktar belirlemede püf noktaları:

 • Mutfak dolabınızda bir tane 230 ve bir tane de 340 lt’lik bardak bulundurun. Bu bardakları ölçme kabı olarak da kullanabilirsiniz. Bir kalem yardımıyla ölçüleri üzerine yazabilirsiniz. Sıvılar, pirinş ve makarna tipi besinlerde bu yöntem işinize yarayabilir.
 • Bir fincanlık mısır gevreği ya da çorba alacak bir kase bulun. Bardaklarda uyguladığınız işaretleme yöntemini burada da uygulayabilirsiniz.
 • Et, tavuk ve balık alırken, istediğiniz tam miktarı belirleyip ona göre alabilirsiniz. Mutfak tartısını da kullanabilirsiniz.
 • Bunlar dışında tek porsiyonluk satılan paket ve kutuları tercih edin. Yoğurt, küçük süt, ufak bir paket fındık gibi.
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın