Kategori | Diyet

Buğdayla zayıflama

Buğdayı bu yazımızdaki gibi kullanarak hızla kilo vermeniz mümkündür. Eğer elinizin altında buğday yoksa, bu diyeti karabuğday ile de yapabilirsiniz. Diyet çimlendirilmiş buğday ile yapılır.

Çimlenen buğdayın içeriği vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. İçeriğinde yer alan yaşam için önemli maddeler sağlıklı şekilde zayıflamaya neden olur. Bu diyet, diyetisyenler tarafından en iyi diyetlerden biri olarak kabul edilir. Buğday diyetini uygulamak için aşağıdakileri yapmak gerekir:

* Buğdayı veya karabuğdayı iyice yıkayın
* Cam bir kaba dökün, üstünü örtecek kadar soğuk su ilave edin
* Çimleninceye kadar suyunu zaman zaman değiştirin.

Buğdayın çimlenmesi için 14-48 saat zaman gerekir. Buğdayın suyu ise 2-3 saatte bir değiştirilir. Buğday çimlendikten sonra üzerinden suyu alıp temizlenir ve buğday sargı bezi üzerine serilir. Buğdayın üstü de sargı beziyle örtülür ve oda sıcaklığında bekletilir. Ara ara bezin üstünden su serpilir ve kuruması engellenir. Bir kaç gün beklettikten sonra buğday filizlenmeye başlar. Ama buğdayın 2 cm’den fazla çimlenmesine izin vermemek gerekir.

Bu şekilde filizlenen buğdayı yemek ve çeşitli sebzelerden hazırlanmış salatalara ekleyerek tüketmek gerekir.

Çimlenen buğdayın bileşimi antioksidan, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Bu diyet yağlanmayı önler ve vücudu fazla kilolardan korur. Diyet sırasında kanda kolesterol miktarı azalır ve organizmanın protein ve karbonhidrat ihtiyacı yenilenir. İçeriğinde bulunan E ve B grubu vitaminleri ise diyet sırasında vücudun sağlıklı şekilde zayıflamasına yardımcı olur.

Buğday filizini yemekte zorluk çekerseniz üzerine elma, ahududu veya limon suyu sıkarak tatlandırabilirsiniz.

Unutmayın, çimlenmiş buğday veya kara buğday 2 günden fazla bekletilmemelidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın