Kategori | Genel

Buzdolabında bahar temizliği

Bahar geldi, havalar ısındı. Kışın rehavetinden kurtulmanın, kendinizi ve hayatınızı yenilemenin tam sırası. İşe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, orası kolay. Başlangıç noktanız, tabii ki buzdolabınız!

Dolabınıza bir göz atın. Ne tür besinleri daha çok bulunduruyorsunuz? Eğer akşamdan kalma pizza ve çürümeye başlamış domatesler varsa, dolabınıza çekidüzen verme zamanı gelmiş demektir. Kabul, akşam yorgun argın eve geliyorsunuz ve yemek pişirmek, en son yapmak istediğiniz şey bile değil ama dolabınızı hazır ya da donmuş besinlerle doldurdukça, taze sebze ve meyvelerin, dolabınızda işgal ettiği alan giderek azalıyor. “Hayır benim dolabımda her zaman taze bir şeyler bulunur.” demeden önce, yukarıdaki bulgunun benim kişisel düşüncem değil, yapılan bazı araştırmaların somut bir sonucu olduğunu söylememe izin verin. Buzluğunuzun bir diyet mezarlığına dönmesini engellemek sizin elinizde…

kilo vermek

  • Buzdolabınızda sakladığınız besinleri iyice görebileceğiniz şekilde yerleştirin. Örneğin şeffaf torba ya da kaplardan faydalanabilirsiniz. Bu kaplar içinde sakladığınız taze sebze ve meyveleri, rahatça alabileceğiniz üst rafların ön taraflarına koyabilirsiniz.
  • Tereyağı, margarin, mayonez, diğer yağlı sos, tatlı ve akşamdan kalan pizzanızı dolabın gerilerine doğru itin.
  • Su ve maden suyu şişelerini, meyve suyu ve kola kutularının önüne koyun.
  • Yemeyi unuttuğunuz taze sebze ve meyveler üzerine küçük notlar bırakın. Mesela marulların üzerine “Ye beni!”, domateslerin üzerine “Burdayım!” gibi… Böylece gözünüzün önünde olurlar ve çürümeden hazırlayabilirsiniz.
  • Dolabınızda düşük kalorili, yemeklerinizi tatlandıracak sos ya da baharatlar bulundurabilirsiniz. Örneğin; salsa ya da soya sosu, balsamik gibi. Böylece yediklerinizi yağlara, tatlılara bulamadan daha düşük kalorili bir şekilde beslenebilirsiniz.
  • Yiyecekleri, öğünlere göre düzenleyin. Örneğin; süt ve peyniri kahvaltı için bir arada tutabilir, önceden kesip hazırladığınız sebze ve yeşillikleri aynı rafta öğle yemeği için bulundurabilir ve kalmış çorbayla, pişirmeyi planladığınız tavuğu akşam yemeği için başka bir rafa koyabilirsiniz. Böylece dolabın kapağını açtığınız anda, önünüze otomatikman yemekleriniz gelecek ve atıştıracak bir şey bulamayacaksınız.
  • Tıkınmayı daha güç hale getirin. Örneğin; bir gece önce ısmarladığınız pizzadan kalanları, dolap yerine buzluğa koyun. Böylece eve geldikten bir saat sonra, hemen pizzanın üzerine atlamazsınız.
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın