Kategori | Spor

Enerjik bünyelere açık hava sporları

Açık havada spor yapma şansınız varken, neden bundan faydalanmıyorsunuz? Cross trainingle hem spor yapıp, hem de eğlenebilirsiniz.

Önümüzdeki şubat ayını da atlattık mı güneşli günlerin keyfini yavaş yavaş çıkarmaya başlayabiliriz. Bu ilkbahar günleri günışığından olabildiğince yararlanma zamanı. Bunun en iyi yolu da kendinizi dışarı atıp, park, orman gezmeleri yapmak ve hatta şehir dışına çıkmak. Üstelik artık seçenekler de bol. Bir sürü tur şirketi şehrin hemen dışında, cennet gibi yerlere turlar düzenliyorlar. Bunlardan bazıları sadece sakin bir doğa yürüyüşü ayarlarken, tırmanma, dağcılık gibi sporlar yapmak da mümkün. Yani hareket etmek için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor ilkbahar ve yaz mevsimleri. Ve bu fırsatlardan biri de cross training.

kosmak

Cross-training nedir?

Cross training, vücuttaki farklı kas gruplarını çalıştıran, farklı egzersiz tiplerinden oluşan bir egzersiz türüdür. Farklı kas gruplarını, farklı günlerde kullanmak, yaralanma riskini azaltır ve formda kalmayı kolaylaşlaştırır, kaslarınızı güçlendirir. Aslında düşününce de, her gün aynı şeyleri yapmak, özellikle de ilk hevesiniz geçtikten sonra can sıkıcı olacaktır ve motivasyonunuz da giderek azalabilir. Ama örneğin, bir gün yürüyüş yapsanız, diğer gün bisiklete binseniz ve ertesi gün de yüzseniz, bu rutini kırmış olursunuz. Üstelik cross traininge bir de macera eklemek isterseniz, her şey bir oyun ve eğlenceye dönüşebilir ki, bu keyfinizi artıracak artı bir durum. Yaz, bu noktada bir sürü seçenek sunması açısından, tam da uygun mevsim aslında. Üstelik seçeneklerinizi çoğaltmanız da mümkün. Dedim ya, bunu bir iş değil, oyun gibi görün ve yaratıcı olun!

Özellikle tatile gidecekler daha bile şanslılar. Dalgaların içinde yürümek, atlayıp zıplamak bir spor değil ama kalori yakmanın eğlenceli yollarından. Tabii spor yapmak isteyenler için de tonla seçenek var. Mesela şnorkelle dalmak, sörf yapmak, rafting, plaj voleybolu ya da kürek çekmek bunlardan bazıları.

Dağları tepeleri suya tercih edenlerse, tırmanma, kaya tırmanışı, kampçılık ve bisiklet yapabilirler. Yorulduğunuzda eşsiz bir manzarayla birlikte yapacağınız piknik de cabası.

Bunların hiçbiri cazip gelmediyse, neden yeni bir şeyler denemeyesiniz? Hem bunları şehir içinde de yapabilirsiniz. Örneğin tenis, paten ya da squash oldukça zevkli ve bir o kadar da kalorileri yakmanızda etkili olabilecek sporlar.

Sonuçta tek yapmanız gereken, kendinizi dışarı atıp güneşi kucaklamak ve günlerinizi farklı egzersiz ya da sporlara bölmek!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın