Kategori | Genel

Evde zayıflama teknikleri

Spor salonuna uğramadan zayıflayıp forma girmek istemez misiniz? O zaman bu 9 alternatife bir göz gezdirin.

Forma girmek istiyorsununuz ama spor salonu fobiniz var ya da spor salonu için para harcamak istemiyorsunuz. Bu durumda da bu düşünceden tamamen vazgeçmekten başka bir şey kalmıyor size. Oysa forma girmenin pek çok yolu var. Bunların bir kısmının maliyeti de çok daha az.

İşte eğlenceli, etkili ve ucuz form tutma yöntemleri: İşin en iyi yanıysa, bunların çoğunun, spor salonunda geçireceğiniz bir saatten daha fazla kalori yaktıracak olması!

Bir egzersiz video kaseti alın

Bu özellikle de yeni başlayanlar ve eve bağlı kalan anneler için iyi bir yöntem olabilir. Üstelik seçenekleriniz de çok geniş. Yogadan, dansa, daha hafif esneme egzersizlerinden aerobiğe kadar pek çok farklı egzersizi içeren video kasetler mevcut.

Nereden başlamalı: Kardiyovasküler çalışma, kas sıkılaştırma, karın çalışması ve esnemeye yönelik genel bir fitness kasediyle başlamak uygun olacaktır. Kendi vücut ağırlığınıza karşı çalıştığınızdan, kısa zamanda güçlendiğinizi fark edeceksiniz.

1 saatte yakılan kalori miktarı: 200-300

kilo

İp atlayın

Çocukluğunuzdaki enerjiye sahip olmayabilirsiniz ama ip atlamak, yağ yakmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir. Eğer karnınızı hafifçe sıkarak ip atlarsanız, o zaman karın kaslarınızı bile güçlendirmeniz mümkündür.

Nereden başlamalı: 5 dakikayla başlayıp, zaman içerisinde 20-30 dakikaya çıkarın ve haftada 3 kez yapın.
1 saatte yakılan kalori miktarı: 445

Circuit training yapın

Circuit trainingi, evde, evinizin yakınındaki parkta, ya da bahçede kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızı da ikna ederseniz, birlikte daha keyifli bir çalışma bile olabilir. Bu çalışmada anahtar, nabzınızı birkaç ara dışında sürekli hızlı tutmaktır. Bunun anlamı da, bu egzersizin oldukça ‘aerobik’ olduğu, bu nedenle de daha hızlı yağ yakabileceğinizdir. Yapacağınız hareketler sırasında kendi vücut ağırlığınıza karşı çalışıyor olacaksınız. Ayrıca arkadaşlarınızla çalışacak olursanız, antrenmanınız daha da sıkı geçebilir, çünkü spor salonunda oluşmayan hafif bir rekabet havası da doğabilir.

Nereden başlamalı: Bu egzersizin en can alıcı noktası hız. Hem kardiyo, hem de ağırlık çalışmasına dair egzersizleri hızlı hızlı, bir hareketten, bir diğerine atlayarak yaptığınızı düşünün. Üstelik de bunu ara vermeden yapıyor olacaksınız.

1 saatte yakılan kalori miktarı: 250 ve üzeri

Rollerblade ya da buz pateni yapmayı deneyin

Paten, dizleri, baldırları ve üst bacakların iç kısımlarını çalıştırır. Ayrıca dengeyi sağlayabilmek içinde popo kaslarınızı sürekli sıkmak durumunda kalırsınız. Ayrıca da son derece eğlencelidir.

Nereden başlamalı: Poponuz ağrımaya başladığında, doğru yolda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

1 saatte yakılan kalori miktarı: 500 civarında

Evinizi yeniden dekore etmeye ne dersiniz?

Kuytu köşeleri ulaşmak için merdivene çıkıp inmek harcadığınız kalori miktarını şüphesiz artıracaktır. Buna bir de boya, duvar kağıdı gibi işlemleri ekleyecek olursanız, ne kadar çalıştığınızın farkına bile varamayacaksınız

Nereden başlamalı: Yatak odası uygun mu?

1 saatte yakılan kalori miktarı: 280

Yürüyüşü bir egzersize dönüştürün

Günde en az yarım saat yürümek, hem yağ yakmanıza, hem de kilo vermenize yardımcı olur. Bunun nedeni, aerobik egzersizlerin, kaslarda bulunan enzimleri artırmasıdır. Kaslardaki enzimlerin hareketliliği, oksijenin daha etkili bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle de yağlar daha hızlı yanar.

Nereden başlamalı: Arabanızı evde bırakmaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz.

1 saatte yakılan kalori miktarı: Ortalama bir hızda 220 ve üzeri

Maratona hazırlanın

Maraton koşacak ortalama bir kişinin 40 km koşması en az 4.5 saat alır. Ancak bunu gerçekleştirebilmeniz için, maratondan önce en az 4 ay boyunca yoğun bir egzersiz programı uygulamanız gerekir. Koşmak, kardiyovasküler sisteminizi geliştirir. Bu nedenle de hızlı bir şekilde yağ yakar hale gelirsiniz.

Nereden başlamalı: Haftada 3 kez koşu yaparak başlayıp, bunu 4-5’e çıkarın. Arada da yüzme ya da bisiklet gibi sporlar yaparsanız, kaslarınız da biraz daha sıkılaşır.

1 saatte yakılan kalori miktarı: 300-400 ve üzeri

Her sabah 15 dakikanızı egzersize ayırın

Bu şekilde hem güne harika bir biçimde başlayabilir, hem beyninize taze oksijen gitmesini sağlayabilir, hem de kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, egzersizin endorfin salgılanmasına yardımcı olmasıdır. Endorfin, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan hormonlardır. Böylece kendinizi daha sakin, mutlu ve rahatlamış hissedersiniz. 4-6 haftanın sonunda kendinizdeki değişikliği hemen fark eder hale geleceksiniz.

Nereden başlamalı: Esneme, çömelme, ileri doğru hamle hareketleri ve yoga odanızda rahatlıkla yapabileceğiniz sporlar arasında.

1 saatte yakılan kalori miktarı: 100 kalori civarında

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın