Kategori | Doğal

Lezzetli ve sağlıklı: Meyve suları

Fazla meyve ve sebze tüketmiyorsanız, o zaman da sularını içebilirsiniz. Bu yolla liflerini alamasanız da, vitamin ve mineralleri size kalır.

Meyve sebze özlü kokteyllerin, soğuk ve kirli havaların yol açabileceği olumsuzluklara karşı güçlü bir sağlık ve güzellik iksiri olduğu belirtildi.

Uzmanlar, taze sebze ve meyvelerin zengin içeriğinin organizmanın günlük ihtiyaçlarını karşılamalarının yanısıra, kışın soğuk ve kapalı havalarda korunmasız kalan cilde de faydalı geleceğini ifade ediyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz soğuk günlerde günde en az bir bardak meyve-sebze kokteyli içmenin faydalı olacağı kaydediliyor. Meyve ve sebzeleri iyi şekilde yıkandıktan sonra ince ince kıyılıp, bir katı meyve sıkıcısına koyularak sıkılmasını ve hazırlanan suyun vitaminlerinin kaybolmaması için fazla bekletilmeden tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Uzmanlar, tüketilmesi gereken meyve ve sebze sularını şu şekilde özetliyor:

Güzellik iksiri: Bir adet küçük yeşil salata, 2 adet kabuklu elma, bir küçük yeşil salata, bir adet kereviz ve 3 adet kereviz sapından yapılan kokteyl, zengin içeriği ile kansızlığa iyi gelir. Bileşimindeki C, A ve B vitaminleri, biotin, potasyum ve folik asit gibi yararlı maddeler sayesinde cilde ve vücuda canlılık ve tazelik kazandırmakla kalmayıp üstelik saçları ve tırnakları da güçlendirir.

zencefil

Güneş suyu: Bir portakal, bir adet greyfurt ve bir avuç üzüm suyu oldukça zengin C vitamini deposudur denilebilir. Bu tür bir karışım vücudu zararlı arındırır, bağırsakları ve mideyi çalıştırır. Kansızlık sorunu çekenler güneş suyuna bir avuç kuru üzüm karıştırabilirler.

Yeşil aranjman: Bir avuç maydanoz, iki havuç, bir avuç ıspanak ve bir adet salatalıktan hazırlayacağınız yeşil kokteyl, içerisinde bulunan A, B, C vitaminleri ve yararlı mineraller sayesinde diş ve diş etlerini güçlendirir. Kabızlığa ve kansızlığa karşı etkili bir koruyucudur. Ayrıca vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

Gogo enerjisi: Bir adet çarliston ya da dolmalık biber, yarım adet salatalık, üç adet havuç, üç yaprak lahana, bir avuç kadar ıspanak kokteyli tam bir vitamin bombasıdır. İçerisinde organizmanın günlük ihtiyacını karşılayacak kadar miktarda B grubu vitamini, A vitamini, potasyum, sodyum ile kalsiyum gibi yararlı maddeler bulunur. Lahana ile havucun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde bu kokteyl yorgun metabolizmayı canlandırıcı etki gösterir.

Dört mevsim senfonisi: Bir havuç, bir salatalık, iki dolma biber, dört kereviz sapı ile dört yeşil salata yaprağını meyve sıkıcısından geçirin. Sabahları kahvaltıda veya günlük öğünlerde için. Bu karışımın içeriğindeki C ve A vitaminleri, silisyum, potasyum ve sodyum, dolaşımı kolaylaştırmasının yanında, idrar söktürücü etkiye de sahiptir. Ayrıca cildi tazeyicidir.

Zinde kuvvetler: 4 adet limonu sıkın ve tek başına şekersiz olarak için. Bu karışım adeta C vitamini bombasıdır. Bunun dışında domates suyunu bir miktar sıvı yağ ile kaynatıp soğuttuktan sonra için. Bu tür bir sebze suyu vücudun hücrelerine A vitamini sağlayacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın