Kategori | Spor

Spor sütyeni nasıl olmalıdır?

Spor yapmaktan çekinmenizin nedeni bir türlü rahat durmayan göğüslerinizse, endişelenmeyi bırakın. Yapmanız gereken, doğru sütyeni bulmak.

Pek çok kadın erkeklerin gelmediği spor salonlarını tercih ediyor. Bunun temel sebeplerinden biriyse, hoplayıp zıpladıkça kendilerine önden eşlik eden kadınsı çıkıntılar, yani göğüsler. Düşünsenize, nefes nefese aerobik yapacağım diye uğraşıyorsunuz. Bir de üstüne sizle birlikte havalare uçan, yerçekimiyle aşağı inen bu çıkıntılar nedeniyle alabildiğine rahatsızsınız. Allahtan şanslısınız; 21. yüzyılda yaşıyoruz ve spor sütyenleri keşfedilmiş durumda! Ama tabii bunun da iyisi ve kötüsü var. Biraz yardıma ne dersiniz?

spor sütyeni

Önünüzde iki seçenek var: Bastıran sütyenler ve göğüsleri birbirlerinden ayırıp iki bölme içinde tutarak kavrayıp destekleyen sütyenler. Bastıran sütyenler daha çok küçük göğüslü kadınlar içindir, çünkü göğüsleri üstten bastırarak sallanmalarını engeller. Diğer çeşitse, büyük göğüslü kadınların tercih etmesi gereken tiptir çünkü sütyen içinde göğüsleri kavrayacak iki ayrı sağlam bölgeyle, göğüslerin dik durması ve fazla hareket etmemesi sağlanır.

Sütyeni seçerken bedenine değil, üzerinize uymasına dikkat edin. Göğüs büyüklüğü, kilo kaybı/alımı, menstrüasyon düzeni ve ilaç kullanımı gibi faktörlere göre değişebilir. Sütyeninizi seçerken şöyle bir metoda başvurabilirsiniz: Ellerinizi başınız üzerinde çırpın. Eğer sütyenin elastik bantıı yukarı doğru çıkıyorsa sütyen iyi oturmuyor demektir.

Kopça ve askıların derinizin içine gömülmemesine dikkat edin. İyi bir spor sütyeni başlangıçtan itibaren iyi bir şekilde üzerinize oturandır. Çengel, çıtçıt kullanılmış ya da çok sıkı dikilmiş modeller rahatsızlık verebilir. Ayrıca göğüs ucu bölgesinde dikiş olmayan modeller, üzerinize giyeceğiniz tişört üzerinde iz yapmayacağı için daha uygundur.

Hava sirkülasyonu olan sütyenleri tercih edin. Hava sirkülasyonu olmayan modellerde ter içeride kalarak, sürtünmeye ve cildin tahriş olmasına yol açar.

Sütyeni denerken biraz hoplayın zıplayın ki, sütyenin üzerinize ne kadar iyi oturduğunu görebilesiniz. Ağırlık kaldırma ve yoga gibi sporlar daha ağır ve aerobik ile koşu gibi sporlar daha hareketli olduğundan, farklı sporlara göre farklı sütyenleri tercih etmek isteyebilirsiniz.

Her 6 ayda bir sütyeninizi değiştirin. Çünkü sütyen, zaman içerisinde esnekliğini yitirir.

Sütyen alırken bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da tasarımıdır. Sırt kısmı Y şeklinde olan dizaynlar askıların kaymamasını garantiler. Öte yandan balenli mi balensiz mi sütyen istediğinize de karar vermelisiniz. Aşırı büyük göğüslü, göğsünden ameliyat geçirmiş, hamile ya da emziren kadınlar için de özel sütyenler bulabilirsiniz.

Uygun sütyeni bulduğunuzda 2 tane satın alın. Böylece kendinizi garantilemiş olursunuz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın