Kategori | Diyet

Tatilde ince kalmanın sırları

Tatile gitme heyecanıyla diyete girdiniz, egzersiz yaptınız ve biraz kilo vermeyi başardınız. Oysa tatilde bunları geri alacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

En sevdiğiniz yiyeceklere gözleriniz yaşlı bir şekilde veda edip, kendinizi spor salonuna gitmeye zorladınız. Üstelik bu şekilde haftalar geçirdiniz. Daha sonra da tatile gittiniz. Doğal olarak da kendinizi güneş ve deniz kadar, yeme ve içmeye de adadınız.

Ancak araştırmalar, çoğumuzun tatilde en az bir kilo aldığını gösteriyor. Bu, çok büyük bir miktar gibi görünmeyebilir ama beslenme uzmanları çoğumuzun bu kiloyu asla geri veremediğimizi ve her sene daha da şişmanladığımızı söylüyorlar.

Yapılacak şeyse basit. Yediklerinizde ve içtikleriniz ufak değişiklikler yapmak. Günde, normalde yediğinizden sadece 500 kalori daha fazla almak, 2 hafta sonra bir kilo almanıza sebep oluyor. Eğer bu fazladan 500 kalori almamayı başarırsanız, kilo alma korkusundan kurtulabileceksiniz.

modeller

İçecekler

Meşrubatlar: Güneşin altında zaman geçireceğiniz için, normalden daha fazla sıvıya ihtiyacınız olacak. Ama bu ihtiyacınızı, gazlı ve şekerli içeceklerle gidermekten kaçının. Kola, gazoz gibi bir kutu içecekte 150 kaloriden daha fazla kalori bulunur. Bu nedenle mümkün olduğunca su içmeye bakın. Ayrıca bol su içmek, toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olacaktır.

Alkollü içecekler: Genellikle tatilde alkol tüketimi artar. Alkolün en büyük dezavatajı ise, boş kalori içermesidir. Yani size hiçbir yararı olmadığı gibi yüksek miktarda da kalori içerir. Ama doğru içkiyi seçerek, bu zararı hafifletmek de elinizde. Kalorik açıdan en kötü içkiler kokteyllerdir. Çünkü bunlarda krema gibi ek malzemeler bulunur. Diyet içeceklerle hazırlanan ispirtolu içecekler ve şarap, bira ve kokteyllere göre daha az kalori içerir.

Nasıl daha az kalori alırsınız? Her içki arasında bir tane alkollü olmayan içecek alın. Bu, birkaç yüz kalori daha az almanıza yardımcı olacaktır. Eğer şarap içiyorsanız, büyük bir bardak şarap yerine, küçük bardakta ve sodayla karıştırarak için. Bu şekilde 80 kalori tasarruf etmiş olursunuz. Diyet içeceklerle karıştırılan ispirtolu içeceklerle, diyet olmayan içecekle yapılan karışıma nazaran 150 kalori daha az alabilirsiniz.

Yiyecekler

Atıştırmalar: Özellikle akşam yemeğinden önceki atıştırmalarınız, kilo almaya davetiye çıkarır. Cipsler ve kuru yemişte bolca kalori bulunur. Bir avuç cipste yaklaış 8 gr yağ ve 110 kalori vardır. Gene bir avuç fıstıkta 13 gr yağ ve 150 kalori bulunur.

Nasıl daha az kalori alırsınız? Bunun en kolay yolu, cips ve kuru yemişi zeytinle değiştirmek olacaktır. Salamura edilmiş zeytinlerin her birinde sadece 3 kalori vardır. Bu nedenle bir avuç fıstık yerine yiyeceğiniz zeytinle 120 kalori daha eksik alabilirsiniz.

Kahvaltı: Ah o açık büfeler yok mu? İşte onlar en büyük diyet düşmanı! Sırf kahvaltı yüzünden yüzlerce kalori almak işten bile değil.

Nasıl daha az kalori alırsınız? Peynirler, şarküteri ürünleri cazip gelebilir ama kendinizi küçük porsiyonlarla sınırlamaya çalışın. Peynir, özellikle de sert peynirler bol kalori içerebilir. Bunun yanı sıra börek, kek, kruasan, poğaça nevi hamur işleri çok kalorilidir. Üstelik de doyurucu değildirler, kısa zamanda acıkırsınız. İkinci bir kruasan yerine bir dilim ekmek ve ince bir kat halinde sürülmüş tereyağla sadece 100 kalori alırsınız. Bu miktar kruasan da 216’dır.

Diğer yemekler: Yurt dışındaysanız, yerel yemekleri denemek isteyebilirsiniz. Ancak dikkatlice yapacağınız seçimle, alacağınız kaloriyi kısmanız mümkün.

Nasıl daha az kalori alırsınız? Sosları yemeğin üzerinde değil, yanında isteyin. Kremalı soslar yemeğinize fazladan birkaç yüz kalori ekler. Oysa tabağın yanında alırsanız, tadımlık olarak deneyebilirsiniz. Kızartma, yerine ızgarayı tercih edin. Kızartmalarda genelde fazladan 100 kalori daha bulunur. Ekmeğe gelince… Kendinizi tutun. Mesela 3 dilim sarımsaklı ekmekte 20 gr yağ ve 210 kalori vardır. Yemeğinizin yanında garnitür olarak kızarmış patates değil, salata isteyen. Bu eksi 200 kalori demektir.

Tatlıların çekici olduğunu kabul ediyoruz ama her gece tatlı yiyeceğinize, niçin biraz da meyva yemiyorsunuz? En az 100 kalori kazancınız olur. Canınız dondurma çektiyse, meyvalı dondurmaları tercih edin. Gene kazancınız 100 kalori olacaktır.

Egzersiz

Tatilde egzersizden anladığınız yattığınız yerden kalkıp, serinlemek için suya dalıp çıkmaksa, yalnız değilsiniz. Ama azıcık spor can yakmaz, üstelik fazla kilo almanızı da engeller.

Aslında siz ne denli isteksiz olursanız olun, tatil, egzersiz için en ideal zamandır. Daha çok boş zamanınız olur. Üstelik havuz ve deniz de emrinizdedir. Ayrıca egzersiz kendinizi daha rahatlamış ve dinlenmiş hissetmenize de yarar. Yapabileceğiniz egzersizlerse bulunduğunuz yere göre oldukça çeşitli olabilir. Ama kaldığınız yerde hiçbir donanım yoksa bile, plaj yürüyüşleri, yüzme gibi sporlar her zaman alternatif dahilindedir.

Nasıl kalori yakarsınız? İşte tatilde yapabileceğiniz bazı egzersizler ve yarım saatte yakacağınız kalori miktarı:

Yüzme: 250 kalori
Bisiklet: 150 kalori
Dalış: 100 kalori
Binicilik: 120 kalori
Yelken: 100 kalori
Masa tenisi: 120 kalori
Tenis: 250 kalori
Yürüyüş: 100 kalori

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın